حراج کریستیز در دبی؛ موفقیتی دیگر برای پرویز تناولی

 

پرویز تناولی

 

کریستیز یک موسسه بین‌المللی حراج جواهر، ساعت، تابلو و عتیقه در جهان است که بیشتر از ۲۴۰ سال قدمت دارد و هر سال حراجی‌های زیادی را در گوشه و کنار جهان برگزار می‌کند.

چهارشنبه شب هفته گذشته (نهم اردیبهشت)، کریستیز حراج بهاره خودش را در دبی برگزار کرد.

در این حراج ۱۵۰ تابلو نقاشی ، عکاس و مجسمه حراج شد و ۷۷ درصد این آثار، به مبلغ چهار میلیون و ۷۰۰ هزار دلار به فروش رسید.


 

مجموعه تابلوهای ایرانی با ۵۵ تابلو در حراج بهاره کریستیز ، نسبت به سایر کشورها بیشتر بود و مجموعه‌های دیگری از هنرمندان ترک و سوری نیز در این حراج به چشم می‌خوردند. همچنین برای نخستین بار در جهان بود که یک مجموعه کوچک از تابلوهای هنرمندان کشور عربستان سعودی نیز در این حراج شرکت کرده بودند.
 

 

قریب به دویست نفر در سالن حراج حضور داشتند، اما عده‌ای از خریداران نیز با تلفن و اینترنت در حراج شرکت کردند

 

باز هم مثل سال گذشته گرانترین اثر فروخته شده یک مجسمه برنزی به نام « دیوار و سنگ نوشته » اثر هنرمند مشهور ایرانی، پرویز تناولی بود.

قیمت پایه (قیمت چکش) این اثر ۱۸۰ هزار دلار بود و بعد از آن ۲۰ درصد حق امتیاز به آن افزوده شد و به مبلغ ۲۱۵ هزار دلار فروخته شد.

 

بر اساس آماری که خود بنگاه کریستیز اعلام کرد ۷۷ درصد آثار هنری به فروش رفت و این حکایت از رضایت فروشندگان آثار هنری ازاین حراج دارد.

کریستیز هر سال با برگزاری حراجی‌های مختلف آثار هنری، هزاران خریدار را از گوشه و کنار جهان به لندن، نیویورک، دبی و شهرهای دیگر می‌کشاند.


یکی از خانم‌های گالری‌دار شرکت کننده از تهران در این حراجی به رادیو فردا می‌گوید: «حراج خیلی بهتر از آن بود که تصور می کردم. به نظر من خیلی عالی بود. من به خاطر بحران اقتصادی موجود در دنیا ، انتظار داشتم که فروش آثار با استقبال چندانی مواجه نشود. البته سعی شده بود که قیمت‌ها حالت نجومی نداشته باشد. اما به طور کلی آثاری از مجموعه کارهای ایرانی و عرب و ترک به خوبی فروش رفت.»

 

این گالری‌دار تهرانی در مورد ارتباطی که مابین این دست حراجی‌ها و خرید و فروش آثار هنری در ایران ممکن است وجود داشته باشد می‌گوید: «طبعا اثر زیادی دارد. همه هنرمندان سعی می کنند سطح کارشان را بالاتر ببرند و کارهایشان را بهتر کنند . اما بخش بدی که وجود دارد این نکته است که برگزاری این حراجیها ، قیمت آثار را به شدت بالا برده است . راستش را بخواهید من بعنوان یک گالری دار خیلی هم سود می کردم و تابلوی هنرمندان را گران می فروختم . اما فضای قیمتها آنقدر بد بود که بدم نمی آمد فضا کمی هم به تعادل نزدیکتر شده ، آرام شود.»


در میان شرکت‌کنندگان در حراجی سراغ یکیاز خریداران نیز رفتیم. خریداری که برای چندمین بار در حراج کریستیز شرکت می‌کند.

این خریدار حرفه‌ای آثار هنری به رادیو فردا می‌گوید بر خلاف انتظار او نسبت به سال گذشته، حراج بهتری بود.

این خریدار آثار هنری می‌افزاید: «اگر چه مثل همیشه در برخی مراحل اجرایی وجود داشت ، در پارکینگی که ظرفیت ۲۰۰ اتومبیل را داشت قریب به ۱۸۰۰ ماشین پارک کرده بودند ( می خندد) ولی مجموعا خبرها خیلی خیلی خوب بود. تابلوها همگی به فروش رفتند . آن هم به قیمتی که خارج از تصور بود.»

 
حراج بهاره کریستیز در دبی، طی دو شب برگزار شد.

شب نخست به حراج جواهر و ساعت اختصاص داشت و چهار میلیون دلار جواهر و ساعت در این حراجی به فروش رسید .

 

در این قسمت از حراجی سنجاق سینه مروارید «ام کلثوم » خواننده معروف مصری، که محمد رضا شاه پهلوی در مراسم ازدواج خود با ملکه فوزیه به وی هدیه داده بود، نیز به فروش رسید؛ این سنجاق سینه که قیمت پایه‌اش سه هزار دلار اعلام شد، در نهایت به قیمت ۳۰ هزار دلار نصیب صاحب جدیدش شد.

/ 0 نظر / 149 بازدید